Futisvalmentajan startti

VALMENTAJAKOULUTUS UUDISTUU

Valmennusosaaminen ja sen vaikuttavuuden vahvistaminen on keskeinen keino pelaajan laadukkaan arjen luomisessa. Tavoitteena on, että jokaisella lapsella ja nuorella on osaava ja koulutettu valmentaja. Tämän tavoitteen myötä Suomen Palloliitto uudistaa valmentajakoulutuksensa rakennetta, sisältöjä, koulutustapoja ja menetelmiä. Uudistus on Palloliiton historian suurin ja tulee entisestään vahvistamaan valmentajien osaamista käytännön kenttätyössä.

Lue lisää koulutusuudistuksesta täältä>>.

Koulutukse kuvaus
 Futisvalmentajan starttikoulutus

Kohderyhmä:
1. Kaikki uudet ohjaajat/valmentajat
2. Kaikki, jotka eivät ole kurssia suorittaneet
3. Seuran nuoret (esim. C-, B- ja A-juniorit, jalkapallokouluohjaajat jne.)

Kurssin järjestäminen:
1. Seuran/seurojen tarve järjestää kurssi
Kohderyhmän määrittäminen
Aika ja paikka
Muiden seurojen edustajia mahdollisesti mukaan
2. Yhteydenotto seurasta kouluttajaan (voi olla yhteydessä keneen vaan)
Kouluttajien yhteystiedot alla
Sovitaan aika ja paikka
Sovitaan kurssin järjestelyistä, organisoinnista jne.
3. Yhteydenotto piiriin vähintään kaksi viikkoa ennen kurssia
Kurssin aika, paikka ja kouluttajan tiedot

 

KOULUTTAJAKOULUTUS

Tavoitteena on saada koulutettu kouluttaja kaikkiin E-kurssia järjestäneisiin seuroihin tämän ja ensi vuoden aikana. 
Järjestämme kouluttajakoulutuksen Eerikkilän urheiluopistolla 20.-21.10.18. Koulutus on maksuton.
Koulutus on tarkoitettu ensisijaisesti E- ja D -kursseja kouluttaneille. 
Ilmoittautumiset seurassa koordinoidusti. Kirjaa hakemukseen kouluttajan nimi, seura, valmentajakokemus, valmennuskoulutukset ja muut soveltuvat koulutukset sekä mahdollinen muu kouluttajakokemus. Olen seuroihin vielä yhteydessä kuinka alueellisesti koulutus jatkossa tehtäisiin. 
Koulutusvaatimuksena on suoritettu vähintään D-valmentajakurssi.

Jakossa kouluttajia koulutetaan vuosittain tarpeen mukaan jotta katetaan koko Länsi-Suomen piirin alue. Koulutamme kouluttajia niin seuroihin kuin alueille.

 

Vuoden 2018-19 kurssit

Kalenteria päivitetään tähän sitä mukaa, kun seurakursseja tulee tietoon.

Jos haluat osallistua toisen seuran kurssille, ota yhteyttä kouluttajaan. Yhteystiedot löydät sivun alaosasta.

Ajankohta Järjestäjä Ilmoittautumiset ja lisätietoja Aikataulu ja info
17.10.18 FC Jazz timo.kulju@fcjazz.com     Timo Kulju Tästä > >
3.12.18 TOVE ja FC Ulvila kaj-markus.rantala@toejoenveikot.fi   Kaj-Markus Rantala  
Tammi/helmikuu FC Inter juha.lipponen@turku.fi    Juha Lipponen  
6.2.19 KaaPo valmennuspaallikko@kaapo.fi    Hannu Paatelo Tästä > >
7.2.19 PiPS atte.maki97@gmail.com   Atte Mäki Tästä > >
14.2.19 RaiFu rakennusparkkari@gmail.com     Kalle Parkkari  

 

Länsi-Suomen piirin Alue- ja seurakouluttajat FVS tasoilla ovat:

Alue- ja seurakouluttaja Järjestävä seura Alue
 Bo-Erik "Bosse" Ahlqren KSF Kemiönsaari ja Salo + ruotsinkieliset (PIF, ÅU)
Matias Willgren SalPa Salon seutu

Pauli Koski ja Juha Rannikko

TuNL Turku 
Matthias Ahonen ÅIFK Turku
Juha Lipponen FC Inter Turku, Raisio ja Masku

Joonas Laurikainen, J-P Perälä ja Ville Laukko 

TPS  Lieto-Auranmaa-Loimaa, Naantali, Rusko
Petri Heimola ja Kalle Parkkari RaiFu Raisio
Toni Ekroos ja Hannu Paatelo KaaPo ja KaaNa Kaarina 
Atte Mäki PiPS Piikkiö
Hannu Jalava ja Jaakko Ståhlberg APU Aura
Timo Kulju ja Jukka Palenius FC Jazz Pori
Mikko Heikkilä MuSa Pori
Kimmo Hörkko, Pasi Lehtonen ja Joel Grasso  P-Iirot Rauma
Dani Österlund EuPa Euran seutu
Kaj-Markus Rantala TOVE Toejoki
Risto Koskikangas FC Ulvila Ulvila

 

Kouluttajien yhteystiedot

KFS Bo-Erik "Bosse" Ahlqren  bo-eric.ahlgren(at)kimitoon.fi 050 564 1193
SalPa Matias Willgren matias.willgren(at)salpa.net 044 564 9460
TuNL Pauli Koski pauli.koski(at)turunnappulaliiga.fi 040 554 0809
TuNL Juha Rannikko juha.rannikko(at)pp.inet.fi 040 196 6652
FC Inter Juha Lipponen juha.lipponen(at)turku.fi 050 558 9542
TPS Joonas Laurikainen joonas.laurikainen(at)tps.fi 045 162 4406
TPS Juha-Pekka Perälä juha-pekka.perala(at)tps.fi 040 029 5952
TPS Ville Laukka ville.laukka(at)hotmail.com 040 844 2923
Åbo IFK Matthias Ahonen matthias.ahonen(at)ffaifk.fi 044 986 6912
RaiFu Petri Heimola petri.heimola(at)gmail.com 040 063 3328
RaiFu Kalle Parkkari rakennusparkkari(at)gmail.com 040 580 4636
KaaPo Toni Ekroos toni.ekroos(at)gmail.com 044 907 2947
KaaPo Hannu Paatelo hannu.paatelo(at)gmail.com 040 072 2407
PiPS Atte Mäki atte.maki97(at)gmail.com 045 119 1223
APU Hannu Jalava apujunioripaallikko(at)gmail.com 040 416 5940
APU Jaakko Ståhlberg jaakko.ståhlberg(at)gmail.com 050 558 9656
FC Jazz Timo Kulju timo.kulju(at)fcjazz.com 050 410 7474
FC Jazz Jukka Palenius jukka.palenius@fcjazz.com 044 237 9739
MuSa Mikko Heikkilä mikko.heikkila(at)musansalamat.fi 040 700 2134
P-Iirot Kimmo Hörkkö kimmo.horkko(at)palloiirot.fi 050 303 7172
P-Iirot Pasi Lehtonen pasi.lehtonen(at)palloiirot.fi 050 324 0543
P-Iirot Joel Grasso joel.grasso(at)palloiirot.fi90 040 539 0821
EuPa Dani Österlund dani.osterlund(at)euranpallo.fi 044 725 8867
TOVE Kaj-Markus Rantala kaj-markus.rantala(at)toejoenveikot.fi 050 492 8212
FC Ulvila Risto Koskikangas rippe_(at)hotmail.com 044 325 9048